1. Jakość wody
Woda, którą wykorzystuje się do przygotowania roztworów nawozów dolistnych lub środków ochrony roślin może mieć bardzo zróżnicowany odczyn (pH) oraz różnić się ilością rozpuszczonych w niej soli wapnia, magnezu i innych metali, a także składników niemetalicznych, a zwłaszcza: fosforu, siarki lub azotu.
Stosowanie jej do zabiegów dolistnych bez uzdatnienia sprawia trudności związane z ograniczoną możliwością łącznego stosowania różnych preparatów, tworzeniem się osadów i wysokim napięciem powierzchniowym (gorsze zwilżanie liści).
Skutkiem niewłaściwych właściwości fizykochemicznych roztworu jest słabsza skuteczność stosowanych nawozów dolistnych i/lub środków ochrony roślin.
Przy sporządzaniu roztworów agrochemicznych wskazane jest uzdatnianie używanej do tego celu wody, kondycjonerem wody PROAQUA. Preparat ten wiąże jony zawarte w wodzie w związki łatwo przyswajalne przez rośliny. Zastosowanie kondycjonera PROAQUA zapobiega niekorzystnym reakcjom pomiędzy jonami zawartymi w wodzie, a składnikami pokarmowymi zawartymi w nawozach i/lub substancjami aktywnymi środków ochrony roślin. W znacznym stopniu poprawia to efektywność stosowanych preparatów.
Prawidłowe nanoszenie, pokrycie i utrzymanie warstwy cieczy użytkowej na roślinach, istotnie ułatwia dodatek adiuwantów FASTER lub ADITENS MAX.
FASTER to adiuwant, który nie tylko poprawia właściwości roztworów stosowanych w zabiegach dolistnych, ale dodatkowo zapobiega zjawisku (lub je zmniejsza) pienienia się mieszanin agrochemikaliów.
ADITENS MAX to adiuwant, który poza standardowym działaniem polegającym na zmniejszeniu napięcia powierzchniowego, znacząco przyspiesza pobieranie przez rośliny i przemieszczanie w roślinie składników pokarmowych z nawozów i/lub substancji aktywnych ze środków ochrony roślin.
Preparaty PROAQUA, FASTER, ADITENS MAX zwiększają możliwość łącznego stosowania kilku agrochemikaliów oraz podnoszą skuteczność i efektywność zabiegów dolistnych.
2. Mieszanie agrochemikaliów
Zalecane terminy dokarmiania roślin w wielu przypadkach są zbieżne z terminami zabiegów ochrony roślin. Warto wówczas sprawdzić możliwość łącznego wykonywania tych zabiegów – wykonując łączony oprysk oszczędza się paliwo i czas.
Możliwość łącznego stosowania różnych agrochemikaliów należy wykluczyć w przypadku gdy występuje niezgodność chemiczna lub ewentualna fitotoksyczność mieszaniny.
Objawy niezgodności chemicznej uwidaczniają się gdy po zmieszaniu dwóch (lub więcej) komponentów mieszaniny (nawozy, stymulatory, środki ochrony roślin) występuje:
Wystąpienie któregokolwiek z wymienionych objawów powinno absolutnie eliminować możliwość użycia sporządzonej mieszaniny do oprysku roślin.
Duże znaczenie dla skuteczności zabiegu ma odczyn pH jaki występuje po sporządzeniu mieszaniny – większość agrochemikaliów zachowuje swoją stabilność chemiczną (a zatem i skuteczność) w roztworach lekko kwaśnych.
Warto pamiętać, że kondycjoner wody PROAQUA pozwala na obniżenie pH roztworu, co polepsza mieszalność agrochemikaliów i stabilność cieczy użytkowej (roztworu roboczego).
Wystąpienia niepożądanych zjawisk fizycznych i chemicznych w sporządzonej mieszaninie może się zdarzyć również w przypadku mieszana preparatów wcześniej sprawdzonych pod kątem łącznego stosowania. Powodem takiej sytuacji mogą być czynniki pogodowe (nagłe ochłodzenie, przymrozki, silne nasłonecznienie) lub techniczne (np. niesprawność sprzętu do opryskiwania roślin).
Dlatego sporządzanie mieszanin nawozów i środków ochrony roślin wymaga ostrożności i uwagi!
Przed zmieszaniem komponentów należy dokładnie zapoznać się z instrukcją stosowania nawozu i pestycydu w zakresie możliwości łącznego stosowania z innymi substancjami.
W przypadku wątpliwości, wskazane jest zasięgnięcie opinii u producentów ś.o.r. lub nawozów dolistnych.
Użytkownik musi mieć świadomość, że decyzję o łącznym stosowaniu nawozów i ś.o.r. podejmuje wyłącznie na własną odpowiedzialność!
Roztwory nawozów dolistnych i ś.o.r. należy zużyć bezpośrednio po przygotowaniu!
Warto pamiętać o podstawowych zasadach mieszania roztworów nawozów z środkami ochrony roślin:
Do zbiornika opryskiwacza w 1/2–2/3 objętości wypełnionego wodą, przy włączonym mieszadle, wlać odmierzoną ilość preparatu PROAQUA i adiuwantu FASTER (zwłaszcza w przypadku prawdopodobieństwa dużego pienienia się mieszaniny). Po chwili mieszania rozpuścić siarczan magnezu, następnie mocznik (odpowiednie stężenie!), kolejno dodać preparaty dolistne INTERMAG i inne agrochemikalia, przewidziane do zastosowania, zgodnie z ich instrukcjami stosowania.
Jeżeli wcześniej nie zastosowano adiuwantu FASTER, to po wprowadzeniu wszystkich składników do zbiornika opryskiwacza i po uzupełnieniu wody do żądanej objętości roztworu, na końcu, dodać adiuwant ADITENS MAX.
Zasadą jest aby w trakcie przygotowywania roztworów roboczych nie mieszać bezpośrednio ze sobą stężonych preparatów.